Styropian eps i xps - który wybrać?

Styropian eps i xps – który wybrać?

Jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w izolacji konstrukcji budowlanych jest styropian (lub jego zamiennik – styrodur). Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek prace budowlane lub remontowe bez tego materiału. Jest on wykorzystywany do różnorodnych prac, a co za tym idzie – jest dostępny w wielu rodzajach.

Hurtownie sprzedające styropiany mają w swojej ofercie zarówno styropiany uniwersalne, jak i te dedykowane określonym pracom – na przykład styropiany elewacyjne lub styropiany fasadowe. Dodatkowo niemal każda hurtownia posiada styropian eps i xps. Czym się one charakteryzują i który z nich wybrać?

Różne rodzaje styropianu

Styropian eps to jeden z najbardziej podstawowych produktów, który w swojej ofercie posiada każda hurtownia styropianu. W jego produkcji wykorzystuje się polistyren, który zostaje spieniony (dzięki czemu zwiększa swoją objętość) i umieszczony w specjalnej prasie. Następnie styropian jest ubijany w bloki i przycinany do odpowiedniego rozmiaru. Taka technika produkcji sprawia, iż styropian eps nie jest gładki, a w jego wnętrzu występują pustki powietrzne. Ten typ styropianu jest dostępny w wersji białej i szarej.

Jaki styropian wybrać?

Drugi z rodzajów styropianów – styropian xps – posiada znacznie wyższy współczynnik przenikania ciepła. Wynika to z tego, iż powierzchnia tego styropianu jest gładka i pozbawiona pustek powietrznych. To wpływa także na jego wytrzymałość, która jest znacząco wyższa od styropianu eps. Jest to spowodowane odmiennym procesem produkcji – styropian xps jest od razu umieszczany w specjalnych formach, które nadają mu odpowiedni kształt i rozmiar. I co bardzo ważne – budowa tego styropianu gwarantuje odporność na wilgoć

Styropian eps czy xps – który z nich wybrać? Jest to wybór bardzo indywidualny. Styropian xps jest uważany za materiał dużo lepszy, natomiast eps jest dużo tańszy. Zatem każdy z nich ma swoje zalety i wady.